حاشیه‌های خواندنی از نماز جمعه کربلا

32شبکه ماهواره‌ای خطبه‌های نماز جمعه کربلا را ضبط می‌کنند؛ لوگوی شبکه‌های المیادین، الفرات، العالم و آفاق را می‌توان از فاصله تشخیص داد؛ شبکه‌ «کربلا» نیز خطبه‌ها را به صورت مستقیم پخش می‌کند.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، نماز جمعه این شهر با حضور تعداد زیادی از مجاوران و زائران حضرت سیدالشهدا (ع) به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد الصافی در بارگاه حسینی برگزار شد.

* کربلا دو امام جمعه دارد؛ یکی شیخ عبدالمهدی کربلایی متولی بارگاه حسینی و دیگری سید احمد الصافی متولی حرم حضرت عباس که هر دو، نمایندگان آیت الله سیستانی بوده و یک هفته در میان نماز را اقامه می‌کنند اما محل برگزاری نماز، ثابت است: یعنی بارگاه نورانی و معنوی سیدالشهداء (ع).

* تعداد زیادی از مردم برای شرکت در نماز جمعه خود را به حرم حسینی رسانده اند؛ همین امر سبب می‌شود که بیشتر از روزهای قبل در کفشداری صبر کنیم تا نوبت مان شود. اتاق بغلی هم که موبایل‌ها را تحویل می‌گیرد، شلوغ است و دائما صدای زنگ گوشی هایی که تحویل داده شده به صدا می‌رسد. انصافا حضور در این اتاق حوصله می‌خواهد و البته زائران هم باید توجه کنند که گوشی‌ها را قبلا در حالت خاموش یا بیصدا قرار دهند اما…

* برعکس روزهای قبل که حضور ایرانی‌ها در حرم بسیار چشمگیر است، در نماز جمعه اینگونه نیست و بیشتر، کربلایی‌ها پای خطبه‌های جناب سیداحمد الصافی نشسته اند چون خطبه‌ها به زبان عربی است با این حال میتوان ایرانی هایی را در بین صفوف یافت که به خطبه‌ها گوش می‌دهند.

* طبق روال، خطبه اول به مباحث اخلاقی و اعتقادی و خطبه دوم به مباحث اجتماعی و سیاسی اختصاص دارد. با توجه به اینکه انتخابات عراق در اردیبهشت پیش رو برگزار می‌شود و نیز جایگاه حقوقی سید احمد الصافی یعنی نمایندگی آیت الله سیستانی، خطبه‌ها با حساسیت و دقت بیشتری دنبال می‌شود.

* حداقل ۳۲ شبکه ماهواره ای خطبه‌های نماز جمعه کربلا را ضبط می‌کنند؛ لوگوی شبکه هایی چون المیادین، الفرات، العالم و آفاق را می‌توان از فاصله نیز تشخیص داد. شبکه هایی چون «کربلا» نیز خطبه‌ها را به صورت مستقیم پخش می‌کنند.

* بین خطبه‌ها استراحت بسیار کوتاهی انجام می‌گیرد. اما اینجا هم بازار آنهایی که شعار می‌دهند گرم است. شیرین‌ترین و حماسی‌ترین شعار که جایش همین جاست و جمعیت یکصدا فریاد می‌زند: «لبیک یا حسین» است که در بارگاه حسینی طنین انداز می‌شود.

* اگرچه جمعیت زیادی برای حضور در نماز جمعه آمده اند اما مسیر برای آنهایی که فقط می‌خواهند زیارت کنند باز است و به نحوی تدبیر شده است که هیچ صدایی از خطبه‌ها در اطراف ضریح مطهر سیدالشهداء شنیده نمی‌شود. اینجا بیشتر ایرانی‌ها مشاهده می‌شوند که از فرصت خلوت نسبی ضریح مطهر نهایت استفاده را می‌بَرند!

* دو خطبه مجموعا در کمتر از یک ساعت به پایان می‌رسد و نماز جمعه با شکوه و عظمت خاصی در حرم و بارگاه حسینی برگزار می‌شود. اینجا همه چیز رنگ و بوی حسین (ع) دارد، حتی نماز جمعه هایش. السلام علیک یا اباعبدالله

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


info@bultannews.com

/ 0 نظر / 22 بازدید