حادثه برای سردبیر شهرستانهای روزنامه خراسان رضوی در جاده قله زو کلات نادر

دوستان عزیز هفته گذشته بود که سردبیر محترم شهرستانهای خراسان رضوی مدت 4روز در شهرستان کلات برای بازدیداز محورهای شهرستان واماکن گردشگری و...مهمان کلاتی ها بود.

درعصرروزدوشنبه که هوا بارانی بود به اتفاق ایشان برای مشاهده جاده قله زو به این روستا رفتیم که در زمان برگشت  خودرویمان واژگون شد.

که البته از شما بزرگوارن خواهش می کنم ماجرا را از زبان سردبیر محترم که در روزسه شنبه23/7/93درروزنامه خراسان رضوی به چاپ رسیده را مطالعه فرمایید

**************************************************************

در گزارش روز گذشته درباره جاده کلات- مشهد با عنوان گذرگاه اضطراب نوشتیم و از رنجی گفتیم که کلاتی ها طی دهه های گذشته کشیده اند و همواره با دردی به نام جاده که مانع اصلی توسعه شهرستان بوده همراه بوده اند.

انصافا جاده کلات- مشهد در مقایسه با جاده های روستایی این شهرستان مانند بزرگراه مشهد - باغچه (بزرگراه سردار شوشتری) است. دوشنبه هفته پیش که قرار بود برای تهیه گزارش از وضعیت جاده های روستایی کلات سری به محور «قله زو» بزنیم، هرگز گمان نمی کردیم که جاده را باید از فراز قله های بزرگ که درست در لبه دره های عمیق قرار داد، طی کنیم و هرگز گمان نمی کردیم که در راه بازگشت اسیر حادثه شویم و خودرومان در همین جاده واژگون شود و من و همکارم جان سالم به در ببریم. هنگام بازگشت از محور «قله زو» شانس آوردیم که در سمت چپ جاده از روی پلی به ارتفاع ۳ متر سقوط کردیم و خودرو به سمت راست منحرف نشد و در دره های عمیق ۲ هزار متری سقوط نکردیم، دره هایی که مانند آن را در تلویزیون و آن هم هنگام معرفی دره های «آلپ» در اروپا دیده بودیم، از همان ابتدا و نرسیده به بند نادری باید از روی پلی آهنی عبور می کردیم که فقط گنجایش عبور یک خودرو را داشت پلی که نه به واسطه عبور از روی رودخانه «ژرف رود» و برای عموم ساخته شده بود بلکه گفته می شود چندین سال پیش صدا و سیما آن را برای عبور تجهیزاتش نصب کرده است. پلی که در ارتفاع ۴۰متری از سطح رودخانه ساخته شده بود و بسیار خطرناک به نظر می رسید، برای بررسی وضعیت پل با سختی فراوان به بستر رود رفتیم هنگام عبور خودروها چنان صدایی در بستر رودخانه می پیچید که توگویی خودرویی از آن ارتفاع سقوط کرده است. از سازه پل و تیرآهن های آن بگویم که کلا زنگ زده اند و احتمال سقوط آن ها دور از ذهن نیست، با وجود این مشاهده کردیم که مردم روستاهای سیرزار، قله زو، نفطه، خلج، آقداش و... از روی همین پل تردد می کنند و حتی کامیون هایی با بارهای بیش از ۱۰تن نیز از روی همین پل عبور می کنند! ۸-۷ کیلومتری که مسیر را طی کردیم پس از عبور از یک روستابه دره های عمیق رسیدیم. جاده ارتباطی چندین روستا درست از لبه همین ارتفاعات می گذرد. از خودرو پیاده شدیم، دوربین را برداشتیم تا چند عکس از این دره عمیق بگیریم. انصافا وقتی از آن بالا به پایین نگاه می کردیم لرزه بر اندام مان می افتاد، باد به شدت زوزه می کشید و ما را به جلو هل می داد. بستر رودخانه ای که آب در آن جاری بود به زحمت دیده می شد. دره ای به چنین وسعت و عمقی را در طول عمر خود ندیده بودیم.

اهالی روستاها می گفتند که تاکنون چندین خودرو به درون همین دره سقوط کرده است و روستاییان زیادی جان خود را از دست داده اند، خودروهای راه سازی گویا در جاده مشغول به کار بودند، چند دستگاهی از آن ها را در کنار جاده دیدیم که پارک بودند، این روزها مسیر ارتباطی مذکور در حال آسفالت بود و از این بابت روستاییان سر از پا نمی شناختند! اما چه آسفالتی و چه زیرسازی . اگر در لبه های این جاده بسیار کم عرض با پا به آسفالت بکوبی به راحتی آسفالت از جا کنده می شود لبه های شنی و خاکی جاده در بسیاری از نقاط آسفالت نشده بود، پیچ های خطرناک، جاده بدون علایم رانندگی، پل های کوتاه و غیرمهندسی، رانندگی های بدون اصول، راننده های بدون گواهی نامه، تراکتورها و موتورسیکلت های بدون چراغ همه و همه محور ارتباطی «قله زو» را به محور خوف و خطر تبدیل کرده است.تمام این جاده در امتداد همین قله های مرتفع و دره های عمیق کشیده شده است و از همین رو اجتماع نقیضین را می توان یافت و قله زو نیز به همین معناست (کوه های مرتفع و دره های عمیق). در بهترین نقطه جاده به جرات می توان فقط با حدود ۴۰کیلومتر سرعت رانندگی کرد، پیچ های خطرناک یکی یکی بر سر راهت ظاهر می شوند و کمترین بی توجهی و اندک فشاری بر پدال گاز تو را به اعماق دوهزارمتری دره پرتاب می کند و در این بین باد نیز به شدت می وزد و زوزه باد یعنی زوزه مرگ و خطر در جاده ای به نام «قله زو». مردم و مسئولان کلاتی می گویند در زمستان ها در اغلب مواقع ارتباط راه های روستایی با یکدیگر و با شهر کلات قطع می شود و زمستان ها همراه با سوز و سرما و درد و رنج برای مردمان این دیار است. همین الان که قسمت هایی از جاده در حال آسفالت است نیز مردم از زمستان های سرد این منطقه و جاده های مخوف آن نگرانند، خدا به خیر کند رانندگی هنگام بارش باران و برف و موقع یخ بندان در چنین جاده ای را. وقتی از خودروهای آژانس کلات می خواهی که تو را به روستاهای این منطقه برسانند انگار که گویی گفته ای باید از میدان مین عبور کنی، باور کنید خطرناکی چنین جاده ای اصلا در نوشته نمی گنجد، بلکه باید بیایی و از نزدیک چنین مسیری را ببینی تا بلکه ذره ای از مشکلات مردم روستاهای کلات را درک کنی.

این محور همه اش درد و رنج است و خطر و خدا نکند در زمستان گذر بیماری برای مداوا به شهرستان بیفتد و خدا نکند در مسیر این جاده برای خودرویی حادثه ای پیش بیاید که نه خبری از امداد و نجات است و نه امکانات و ابزار. وقتی ما در همین جاده از روی پل سقوط کردیم شبانه تمام کلات را برای یک دستگاه جرثقیل زیر و رو کردیم و دست آخر به ما گفتند که اصلا در کلات جرثقیل وجود ندارد! بگذریم که خودرو را به چه مشقتی بیرون کشیدیم و روستاییان چه اندازه به ما لطف کردند، آری مسیر قله زو فقط حدود ۷-۸ کیلومتر با کلات فاصله دارد و روستای «قله زو» نیز در ۱۸کیلومتری شهر قراردارد.

قره خانی فرماندار کلات در گفت وگو با ما به وضعیت اسفبار جاده های روستایی شهرستان کلات اشاره کرد و گفت: شهرستان کلات از نظر راه روستایی آسفالته در سطح استان در پایین ترین مکان قراردارد که این موضوع به دلیل بی توجهی به راه های روستایی شهرستان طی سال های گذشته بوده است. او اضافه کرد: در سال های اخیر سهم کلات از نظر برخورداری از راه آسفالته روستایی استان فقط دو درصد بوده است ولی اکنون به ۲۲درصد رسیدیم و هدف ما این است که تا ۲سال آینده از این لحاظ به میانگین استانی برسیم که تحقق این امر نیاز به حمایت استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان دارد.

 منبع  : وبلاگ خبرنگار روزنامه خراسان آقای قربانیان

http://gorbaneyan.persianblog.ir/

/ 0 نظر / 30 بازدید