کلام معصوم
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

                    حضرت علی (ع):

 دانشمند آن کسی است که از یاد دادن و یاد گرفتن سیر نگردد.


 
کلام معصوم
ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

امام حسن عسکری (ع):

یکی از علامتهای مومن خواندن زیارت اربعین است .

حضرت علی (ع):

بارور شدن ایمان تلاوت  قرآن است .

آن که توانا تر است ، آسان تر می بخشد .

 


 
تشکیل کمیته ساماندهی ازدواج
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

کمیته ساماندهی ازدواج وطلاق در تمامی روستاهای شهرستان کلات تشکیل می شود

فرماندار کلات در جلسه شورای فرهنگ عمومی  از تشکیل کمیته ساماندهی ازدواج در تمامی روستاها ی خبردا د وافزود : تشکیل این کمیته در راستای ترویج سنت حسنه ازدواج ومقابله با  پدیده طلاق   انجام می گیرد واعضای آن متشکل از روحانی مستقر در هر روستا، فرمانده پایگاه بسیج، رئیس پاسگاه محل ،  رئیس شورای اسلامی ، دهیار  ویکی از معتمدین محلی خواهد بود .

«محمد رضا قره خانی » افزود : ساده زیستی  وتوجه کامل به آموزه های دینی وبویژه تاسی به زندگی ائمه اطهار (ع) و پرهیز از تجمل گرایی ورفاه طلبی   ضامن تداوم  زندگی جوانان خواهد بود .

امام جمعه کلات هم در این جلسه طی سخنانی اظهار داشت : مهاجرت بی رویه جوانان به کلان شهر ها وتاثیر فرهنگ های سایر مناطق  بر ذهن جوانان سبب ایجاد فاصله فکری وفرهنگی بین دختران وپسران در هنگام ازدواج  خواهد شد که در نهایت  افزایش اختلافات  منجر به پدیده طلاق  خواهد شد.

«حجت الاسلام قلی زاده»افزود: ایجاد اشتغال وفراهم نمودن زمینه ها ی شغلی  برای جوانان وجلوگیری از مهاجرت انان  به شهرهای  بزرگ وپایبندی جوانان به فرهنگ بومی ومحلی  یک از راهکار های پایداری زندگی و جلوگیری از پدیده طلاق خواهد شد.

[ ۱۳٩۱/۳/٢٩ ] [ ۱٠:۴۱ ‎ب.ظ ] [ صمد قربانیان چرمی ] [ نظرات ( 0) ]

 


 
جملات زیبا
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

در طوفان های زندگی  با خدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

مهربانی صفت بارز عشاق خداست و انسانهای مومن از آن سرشارند .

زندگی در گذر ثانیه ها ، جاودان ساختن نیکی هاست.

رنگین کمان  پاداش کسانی است که تا آخرین قطره زیر باران می مانند.


 
سخن بزرگان
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

پروین اعتصامی :

خرم آن کس که در این محنت گاه خاطری را سبب تسکین است.


 
اندرزهای ارزشمندی از امام علی (ع) در نهج البلاغه
ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

شما را به پنج چیز سفارش میکنم که اگر زحمات طاقت فرسایی برای بدست آوردن آنها متحمل شوید هر آینه سزاوار است:


۱ـ هرگز احدی از شما به کسی غیر از خدای تعالی امیدوار نباشد.


۲ـ هرگز از چیزی نترسد مگر از گناهانش


۳ـ هرگاه از یکی از شماها سؤالی شود که جواب او را نمی داند مبادا از گفتن«نمی دانم» خجالت بکشد.


۴ـ وقتی که یکی از شماها چیزی را نمی داند هرگز از یادگیری حیا نکند.


۵
ـ بر شما باد به صبر! پس به درستی که نسبت و منزلت صبر به ایمان، همچون سر است به بدن، همانگونه که در بدن بدون سر خیری نیست ایمان بدون صبر نیز چنین است.


 
دوستی از نظر نهج البلاغه
ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: دوست

اهمیت و ضرورت دوست

از بزرگ ترین ضرورت های زندگی، نیاز به دوستی با دیگران است. در اسلام نیز به رفاقتی که بر ضوابط دینی مبتنی باشد، به دیده احترام نگریسته شده و درباره دوستی و انتخاب دوست خوب، سفارش های فراوانی گردیده است. امیرمؤمنان علیه السلام در کلامی می فرماید: «هر که دوستی ندارد، همانند انسانی است که مهم ترین اعضای خود را از دست داده است».(1) نیز از آن حضرت است که: «ناتوان ترین مردم کسی است که نتواند دوستی برای خود انتخاب کند و ناتوان تر کسی که دوستی را که به دست آورده، از دست بدهد».(2)


 
تبریک
ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

346233 fbNrnO0t 450x337 تبریک ولادت امام حسین(ع)وحضرت ابوالفضل العباس(ع)وامام سجاد(ع)

شعبان شد و پیک عشق از راه آمد

عطر نفس بقیه الله آمد

با جلوه سجاد و ابوالفضل و حسین

یک ماه و سه خورشید در این ماه آمد

 

 


 
سخن معصوم
ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

مولا علی (ع):

قدرت را بخشایش ، آرایش می دهد .


 
راه های خودشناسی چیست؟
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: خود شناسی

یکی از گامهای نخستین در راه اصلاح نفس و تهذیب اخلاق و پرورش ملکات والای انسانی ، خودشناسی است . انسان از طریق خودشناسی به کرامت نفس و عظمت خلقت بزرگ الهی و اهمیت روح آدمی که پرتوی از انوار الهی است ، پی می برد و از همین راه خالق خویش را شناخته و مسیر عبودیتش را طی مینماید . فرمود : کسی که خود را بشناسد ، پروردگارش را میشناسد.امام علی(ع)
تفسیر هایی که برای این حدیث شریف شده است ، راه های خودشناسی میباشد:
1 _ این حدیث شریف اشاره به برهان نظم است ؛ یعنی هر کس شگفتی های ساختمان روح و جسم خود را بداند و به اسرار و نظامات پیچیده و حیرت انگیز این اعجوبه خلقت پی برد ، راهی به خدا به روی او گشوده میشود ، زیرا نظم عجیب و آفرینش شگفت انگیز نمیتواند از غیر مبدأ عالم و قادری سرچشمه گرفته باشد. بنابر این شناختن خویشتن سبب معرفه الله است .
2 _ ممکن است حدیث اشاره به برهان وجوب و امکان داشته باشد ، چرا که اگر انسان دقت در وجود خویش کند ، میبیند وجودی است از هر نظر وابسته و غیر مستقل . علم و قدرت و توانایی و هوشیاری و سلامت و بالاخره تمام هستی او وجودی است غیر مستقل و نیازمند که بدون اتکا به یک وجود مستقل و بی نیاز ، یک لحظه امکان ادامه بقای او نیست . هر کس خود را به این ویژگی بشناسد ، خدا را خواهد شناخت ، چرا که وجود وابسته بدون وجود مستقل غیر ممکن است.
3 _ حدیث میتواند اشاره به برهان علت و معلول باشد. برای این که انسان هرگاه در وجود خویش کمی دقت کند ، میفهمد که روح و جسم او معلول علت دیگری است که او را در آن زمان و مکان خاص به وجود آورده است . هنگامی که به سراغ علت وجود خویش ( مثلا پدر و مادر ) میرود ، باز آنها را معلول علت دیگر میبیند و همین طور ، تا بالاخره عقل حکم میکند که همه این علت های نیازمند باید به علتی برسند که واجب الوجود است و نیازمند علت دیگری نیست و او خدای سبحان است.
4 _ حدیث میتواند اشاره به برهان فطرت باشد ، یعنی هر گاه انسان به زوایای قلب خود واعماق روح خود پی ببرد ، نور الهی و توحید که در درون فطرت او است ، بر او آشکار می شود و از معرفه النفس به معرفه الله میرسد ، بی آن که نیازی به دلیل و استدلال داشته باشد.
5 _ حدیث میتواند ناظر به مسئله صفات خدا باشد ، به این معنا که هر کس خویشتن را با صفات ویژة ممکنات و مخلوقات که در او است بشناسد ، به صفات پروردگار پی خواهد بود و از محدودیت خویش پی به نامحدود بودن حق تعالی میبرد ، چرا که اگر او هم محدود باشد ، مخلوق است ، و از فنای خویش پی به بقای او میبرد ، چه اگر او هم فانی میشد ، مخلوق بود ، نه خالق ، و از نیاز خویش پی به بی نیازی او و از ضعف خویش پی به قدت او میبرد . این همان مطلبی است که امیر المؤمنان علی(ع) در نخستین خطبة نهج البلاغه به آن اشاره کرده است : نهایت ایمان خالصانه به خداوند آن است که وی از صفات ممکنات پیراسته بدانند.
نتیجه : راه های خودشناسی عبارت است از : تفکر و مطالعه در خلقت و صفات و کارهای جسم و جان و روح و روان خویشتن مانند تدبر در نظم حاکم بر بدن ، نیازمند بودن خود، مخلوق و معلول بودن خویش و کمال خواهی خود که تفکر در هر یک از این موارد راهی است برای خداشناسی . افزون بر این وقتی خود را شناخت ، می فهمد که سعادت و شقاوتش در چیست و با انتخاب راه سعادت ، خوش بختی خود را فراهم میکند